RTM - czyli jak zrobić darmową reklamę na Facebooku?

Co to jest Real Time Marketing? I jak wpływa na zasięgi organiczne?

Robert Radziej, marzec 2020 r.

RTM - skrót niczym nazwa karabinu.

 

Real Time Marketing, czyli marketing w czasie rzeczywistym, to nietypowa i bardzo spontaniczna strategia reklamowa, która staje się coraz bardziej popularna i jednocześnie równie efektywna. Polega ona na umieszczaniu na swoim profilu reakcji i komentarzy odnoszących się do tego, co jest w danym momencie na czasie i o czym się mówi w mediach społecznościowych.

Ta angażująca metoda komunikacji ze swoimi fanami skraca dystans i działa bardzo pozytywnie na wizerunek firmy. Dobrze przemyślana, zabawna reakcja na aktualne wydarzenia, zamieszczona na firmowym profilu, może nie tylko być śmiesznym komentarzem, ale również stać się viralem. Może sprawić, że bardzo szybko, niczym seria z karabinu, powiększy się grono naszych socialowych sympatyków i to bez zbędnego przeznaczania funduszy na reklamę.

Darmowa reklama na Facebooku — czy to możliwe?

Tak, właśnie taką opcję daje nam RTM. 🙂 Aby lepiej zrozumieć, dlaczego się tak dzieje, warto poznać działanie algorytmów Facebooka. Nasza niebieska twarzo-książka pragnie, abyśmy spędzali z nią jak najwięcej czasu. Dlatego też chce wyświetlać nam treści, które się nam podobają i które chcemy oglądać. Inaczej przecież znudzilibyśmy się, wyłączyli aplikację i poszli np. spotkać się ze znajomymi w realu. A Facebook definiuje jako ciekawe treści m.in to, co zostało wiele razy udostępnione.

Dlaczego Facebook faworyzuje takie treści?

Z tego powodu, że dany post był na tyle interesujący/zabawny/szokujący, iż ktoś postanowił podzielić się właśnie nim, czyli uznał go za wart zobaczenia i poświęcenia na niego swojego czasu. Właśnie takie treści chętnie pokazuje swoim użytkownikom. Tak właśnie generuje się organiczne zasięgi, czyli darmowe, które są promowane przez Facebooka. A także sami użytkownicy rozpowszechniają daną treść w dużej ilości i sprawiają, że jest ona na czasie i trendy. Ten, kto potrafi to wykorzystać — może wiele zyskać. :)

W ten sposób powstają najbardziej klikane posty — które stają się czasami wręcz symbolami. Mistrzem RTM’u jest np. Ikea, której strategia reklamowa opiera się w głównej mierze właśnie na tym sposobie. Przykład? Proszę bardzo, reklama opublikowana całkiem niedawno, krótko po premierze netfliksowego Wiedźmina:

Przykłady Real Time Marketingu

Kto czytał/oglądał Wiedźmina wie, że nawiązanie do tego dzieła jest wprost idealne. Marketingowcy Ikei popisali się prawdziwą kreatywnością i znajomością sagi. Kto nie miał jeszcze okazji zapoznać się z Geraltem z Rivii — krótkie wyjaśnienie przykładu: Geralt używał dwóch mieczy, jednego ze srebra do walki z potworami, a drugiego ze stali przeciwko ludziom. Natomiast jedno z opowiadań, którego adaptacji dokonał Netflix, jest zatytułowane Miecz Przeznaczenia. Brawa za pomysłowość! 🙂

Inną, świetną grafiką nawiązującą do głośnego wydarzenia, jest dzieło marketerów firmy Łowicz. W 2018 roku, kiedy to po licytacji obrazu o wartości 1,1 mln dolarów, stworzonego przez brytyjskiego artystę o pseudonimie Banksy, został on automatycznie zniszczony przez niszczarkę. Łowicz wyjątkowo sprawnie wykorzystał szum wokół tego wydarzenia do reklamy swoich… pomidorów krojonych. Czyż to nie jest wirtuozeria?

Czy warto stosować RTM u siebie?

RTM to dynamicznie rozwijająca się część dziedziny, jakim jest marketing w Internecie. Warto przemyśleć, czy wykorzystanie elementów tej strategii w reklamie Twojej firmy na Facebooku, mogłoby przynieść Ci korzyści. Jeśli masz jakieś pytania, napisz do nas! Służymy fachową pomocą i rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Shopping Basket